• Tejpování

Tejpování

Tejpování je nemedikamentózní  terapeutická metoda, kterou poprvé uvedl do praxe chiropraktik a kinesiolog  Dr. Kenzo Kase v 1973. Podporuje léčbu velkého počtu potíží pohybového systému a snižuje bolestivé vjemy.  Široké spektrum využití zahrnuje hlavně svalové uvolnění přetížených svalů (včetně spasticity),  podporu kloubní stability,  léčbu lymfedému a bolesti. Tejpování je pevně spojeno se sportovní medicínou, kde má hlavně preventivní a léčebný význam, aniž by byla omezena pohyblivost sportovce. Aplikace umožňuje zkrátit dobu rehabilitace a urychlit rekonvalescenci.

Tejpování využívá přirozených léčebných procesů těla, které aktivují neurocirkulační systém. Pokud je z jakýchkoliv důvodů sval postižen zánětem nebo je otokem, prostor mezi kůží a svaly je komprimován a tím utlačuje průtok lymfy. Tento stav působí na nociceptory pod kůží. Tejpování podporuje svaly (facilitační nebo inhibiční vliv), odstraní přetížení toku lymfy a žilní krve, urychlí tok arteriální krve, aktivuje endogenní analgetický systém a koriguje kloubní potíže.

Cílem této techniky je, aby byl zachován plný rozsah pohybů kloubů  a svalů a byly aktivovány  léčebné mechanismy těla.

Působení  tejpování

  • zlepšení svalové funkce
  • podpora kloubní funkce
  • snížení bolestivých vjemů
  • aktivace lymfatického systému

Doporučení:

Před aplikací tejpování musí být kůže suchá, odmaštěná a oholená!!!

Po nalepení tejpování se lze sprchovat, koupat se nejméně za 2 hodiny a sportovat po 45 minutách.

Nedoporučuje se po dobu aplikace tejpování saunovat !!!

Protože pásky člověka nijak neomezují, je možné s nimi normálně pracovat i se věnovat sportu. Jednou z mála kontraindikací, pro které pacient nemůže kineziotejping podstoupit, může být snad jen alergie na akrylát, který ve většině případů tvoří přilnavou část pásky.